Full program

Monday
16 May 2022

Tuesday
17 May 2022

Wednesday
18 May 2022

Thursday
19 May 2022

9:00


9:30

10:00

10:30

11:00

Coffee break

Coffee break

11:30

Coffee break

Coffee break

12:00

12:30

13:00

Lunch

Lunch

Lunch

Lunch

13:30

14:00

14:30

15:00

15:30

Coffee break

16:00

Coffee break

Coffee break

Coffee break

16:30

17:00

17:30

18:00

18:30

Social event I

Social event II

Social event III

...

Monday
16 May 2022

Mo1: Opening and keynote

9:00 – 11:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Teresa Gomes (INESC Coimbra, Portugal)

  • 9:00 Opening
    Jarosław Turkiewicz (Warsaw University of Technology)
  • 9:10 KEYNOTE: Coherent technologies for the edge
    David Welch (Infinera, USA)
  • 10:10  KEYNOTE: Towards multi-Pbps scale backbone optical networking in support of future 6G access networks
    Ioannis Tomkos (University of Patras, Greece)

Coffee break

11:00 – 11:30 (Warsaw/CEST)

Mo2: Machine learning I

11:30 – 13:00 (Warsaw/CEST)
Chair: José Alberto Hernández (Univ. Carlos III Madrid, Spain)

  • 11:30 INVITED: Optical networked systems to scale-up and speed-up training of distributed deep learning models: architectures, technologies, and control
    Georgios Zervas (University College London, UK)
  • 12:00 On Feature Selection in Short-Term Prediction of Backbone Optical Network Traffic
    Aleksandra Knapińska, Katarzyna Półtorak, Dominika Poręba, Jan Miszczyk, Mateusz Daniluk and Krzysztof Walkowiak (Wrocław University of Science and Technology, Poland)
  • 12:20 An ML Approach for Crosstalk-Aware Modulation Format Selection in SDM-EONs
    Shrinivas Petale and Suresh Subramaniam (The George Washington University, USA)
  • 12:40 If Not Here, There. Explaining Machine Learning Models for Fault Localization in Optical Networks
    Oleg Karandin (Politecnico di Milano, Italy). Omran Ayoub (University of Applied Sciences of Southern Switzerland, Switzerland), Francesco Musumeci (Politecnico di Milano, Italy), Yusuke Hirota (NICT, Japan), Yoshinari Awaji (NICT, Japan) and Massimo Tornatore (Politecnico di Milano, Italy)

Lunch break

13:00 – 14:00 (Warsaw/CEST)

Mo3: Workshop I

14:00 – 16:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Juan Jose Vegas-Olmos (NVIDIA, Denmark) and José Manuel Delgado Mendinueta (NICT, Japan)

  • 14:00 – 16:00 Physical layer technologies for decomposed and disaggregated data center, cloud and edge computing platforms

Speakers include:

  1. “On the impact of Edge computing for 5G on the physical infrastructures”, Bruno Cimoli (TU/e),
  2. “Maximizing capacity in data center interconnects and 6G converged PON and optical fronthaul, using NOMA-CAP”, Jose Antonio Lazaro (UPC)
  3. “Towards a converged computing, networking, and optical solution at the edge”, Filippo Cugini (CNIT)
  4. TBA, Nikolay Ledentsov Jr. (VI-Systems)

Coffee break

16:00 – 16:30 (Warsaw/CEST)

Mo4: Planning I

16:30 – 18:30 (Warsaw/CEST)
Chair: Karcius Assis (Federal University of Bahia, Brasil)

  • 16:30 INVITED: Routed Optical Networking: An Alternative Architecture for IP+Optical Aggregation Networks
    Valerio Viscardi, Dirk Schroetter and Moustafa Kattan (CISCO)
  • 17:00 Long-Term Cost-Effectiveness of Metro Networks Exploiting Point-To-Multipoint Transceivers
    Mohammad M. Hosseini (Aston University, UK), João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal), Antonio Napoli (Infinera, UK) and Nelson Costa (Infinera, Portugal), Jaroslaw Prilepsky (Aston University, UK) and Sergei K. Turitsyn (Aston University, UK)
  • 17:20 Capacity and Energy Consumption Comparison in Translucent Versus Transparent Multi-Band Designs
    Rasoul Sadeghi (Politecnico di Torini, Italy), Bruno Correia (Politecnico di Torini, Italy), Andre Souza (Infinera, Portugal), Antonio Napoli (Infinera, Germany), Nelson Costa (Infinera, Portugal), João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal) and Vittorio Curri (Politecnico di Torini, Italy)
  • 17:40 A Filterless Design with Point-To-Multipoint Transceivers for Cost-Effective and Challenging Metro/Regional Aggregation Topologies
    Johan Back (Infinera, Sweden), Antonio Napoli (Infinera, Germany), Emilio Riccardi (Telecom Italia, Italy), Marco Quagliotti (Telecom Italia, Italy), Mario Porrega (Infinera, Italy), João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal),Tobias A. Eriksson (Infinera, Sweden), Fady Masoud (Infinera, Canada), Atul Mathur (Infinera, USA) and Dave Welch (Infinera, USA)

Tuesday
17 May 2022

Tu1: Quantum and security

9:00 – 11:40 (Warsaw/CEST)
Chair: Konrad Banaszek (Warsaw University, Poland)

  • 9:00 TUTORIAL: Security threats in Software Defined Networks
    Donna O’Shea (Munster Technological University, Ireland)
  • 10:00 INVITED: Secure communications in quantum networks
    Eleni Diamanti (CNRS and Sorbonne Université, France)
  • 10:30 INVITED: Design and Applications of Quantum Secure Networks
    Emilio Hugues-Salas (British Telecom, UK)
  • 11:00 Eavesdropping G.652 vs. G.657 Fibres: A Performance Comparison
    Stefan Karlsson, Rui Lin, Lena Wosinska and Paolo Monti (Chalmers University of Technology, Sweden)
  • 11:20 Quantum Bit Retransmission Using Universal Quantum Copying Machine
    Masab Iqbal (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain), Luis Velasco (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain), Marc Ruiz (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain),  Antonio Napoli (Infinera, Germany), João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal) and Nelson Costa (Infinera, Portugal)

Coffee break

11:40 – 12:00 (Warsaw/CEST)

Tu2: Keynote

12:00 – 13:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Lena Wosińska (Chalmers University of Technology, Sweden)

  • 12:00 Keynote: What can be done to make optical networks more intelligent?
    Polina Bayvel (University College London, UK)
  • 12:40 INVITED: Towards a Traffic-Optimal Large-Scale Optical Network Topology Design
    Ruijie Luo, Robin Matzner, Georgios Zervas and Polina Bayvel (University College London, UK)

Lunch break

13:00 – 14:00 (Warsaw/CEST)

Tu3: Workshop II

14:00 – 16:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Alberto Gatto (Politecnico di Milano, Italy) and Michela Svaluto Moreolo (CTTC, Spain)

  • 14:00 – 16:00 Are we ready for the Quantum Era? The evolution of the QKD test-beds in the next decade:
    1. 14:00 Welcome & Introduction(Alberto Gatto –Michela Svaluto Moreolo)
    2. 14:05 Hannes Hübel (AIT Austrian Institute of Technology, Austria)“Deployment of QKD use-cases in the OPENQKD project”
    3. 14:25 Diego Lopez (Telefonica, Spain)“MadQCI. The Multiverse Quantum Testbed”
    4. 14:45 Paul Wright (British Telecom, UK) “BT’s UK QKD System Field Trials”
    5. 15:05Paolo Martelli (Politecnico di Milano, Italy)“PoliQIinitiative for a QKD infrastructure in the urban area of Milano”
    6. 15:25 Chigo Okonkwo (TuE, The Netherlands)“Building up a National Quantum Communications Infrastructure in the Netherlands”
    7. 15:45 Final Panel

Coffee break

16:00 – 16:30 (Warsaw/CEST)

Tu4: Network resilience

16:30 – 17:40 (Warsaw/CEST)
Chair: João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal)

  • 16:30 INVITED: Efficient Network Traffic Prediction After a Node Failure
    Róża Goścień and Aleksandra Knapinska (Wrocław University of Science and Technology, Poland)
  • 17:00 Disaster-Resilient Network Upgrade
    Ferenc Mogyorósi and Alija Pašić (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
  • 17:20 Resources Optimization for a Resilient Time-Shared Optical Network
    Karcius Assis (Federal University of Bahia), Romerson Oliveira (University of Bristol, UK), Ekin Arabul (University of Bristol, UK), Rui Wang (University of Bristol, UK), Raul C. Almeida, Jr (Federal University of Pernambuco, Brazil), Reza Nejabati (University of Bristol, UK) and Dimitra Simeonidou (University of Bristol, UK)

Wednesday
18 May 2022

We1: Planning II

9:00 – 11:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Hiroshi Hasegawa (Nagoya University, Japan)

  • 9:00 INVITED: Towards Regeneration in Flexible Optical Network Planning
    Saquib Amjad (Technical University of Munich, Germany), Sai Kireet Patri (ADVA, Germany, Carmen Mas-Machuca (Technical University of Munich, Germany)
  • 9:30 Impact of Physical Topology Features on Performance of Optical Backbone Networks
    Katsuaki Higashimori, Takeru Inoue, Takafumi Tanaka, Fumikazu, Inuzuka and Takuya Ohara (NTT, Japan)
  • 9:50 Adaptive Multi-Path SnF Scheduling Method for Delay-Sensitive Transfers Across Inter-Datacenter Optical Networks
    Xiao Lin (Fuzhou University, China), Shuo Ji (Fuzhou University, China), Shengnan Yue (Shanghai Jiaotong University, China), Jun Li (Soochow University, China), Weiqiang Sun (Shanghai Jiaotong University, China) and Weisheng Hu (Shanghai Jiaotong University, China)
  • 10:10 Ultra-Fast Optical Network Throughput Prediction Using Graph Neural Networks
    Robin Matzner; Ruijie Luo; Georgios Zervas; Polina Bayvel (University College London, UK)
  • 10:30 Adaptive Joint Optimization of IT Resources and Optical Spectrum Considering Operation Cost
    Takashi Miyamura (NTT, Japan) and Akira Misawa (Chitose Institute of Science and Technology, Japan)

Coffee break

11:00 – 11:30 (Warsaw/CEST)

We2: Techno economics in access network

11:30 – 13:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Yvan Pointurier (Huawei, France)

  • 11:30 INVITED: Fixed/wireless heterogeneous network solutions for future industrial services
    Thomas Pfeiffer (Nokia Bell Labs, Germany)
  • 12:00 Techno-Economics of LiFi in IoT Applications
    Madeleine Kaufmann (Technical University of Munich, Germany), Carmen Mas-Machuca (Technical University of Munich, Germany), Marcel Müller (Weidmüller Group, Germany), Daniel Behnke (Weidmüller Group, Germany), Pieter J Stobbelaar (Signify, The Netherlands) , Jean-Paul M. G. Linnartz (Signify, The Netherlands), Maximilian Riegel (Nokia Bell Labs, Germany), Dominic Schulz (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute) and Volker Jungnickel (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute and Technische Universität Berlin, Germany)
  • 12:20 Planning a Cost-Effective Delay-Constrained Passive Optical Network for 5G Fronthaul
    Abdulhalim Fayad (Budapest University of Technology and Economics, Hungary), Manish Jha (Budapest University of Technology and Economics, Hungary), Tibor Cinkler (Budapest University of Technology and Economics, Hungary & Gdansk University ofTechnology, Poland)  Jacek Rak (Gdansk University of Technology, Poland) 
  • 12:40 Cost Effective Hybrid FSO-Wireless Architecture for Broadband Access Network
    Priyanka Singh, Akshita Gupta, Vivek A Bohara and Anand Srivastava (Indraprastha Institute of Information Technology Delhi, India)

Lunch break

13:00 – 14:00 (Warsaw/CEST)

We3: Poster session

14:00 – 16:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Markos Anastasopoulos (University of Bristol, UK)

  • 14:00 P1: On the Effectiveness of Small Multicast Switches in Next-Generation Optical Transport Networks
    João Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal),  António Eira (Infinera, Portugal), Cátia Pinho (Infinera, Portugal)
  • 14:00 P2: Quantum Limits on the Capacity of Multispan Links with Phase-Sensitive Amplification
    Karol Lukanowski and Marcin Jarzyna and Konrad Banaszek (University of Warsaw, Poland)
  • 14:00 P3: A Reinforcement Learning-Based Dynamic Bandwidth Allocation for XGS-PON Networks
    Abdullah Quran (Politecnico di Milano), Sebastian Troia (Politecnico di Milano), Omran Ayoub (Scuola Universitaria Professionale Della Svizzera Italiana, Switzerland), Nicola Di Cicco (Politecnico di Milano) and Massimo Tornatore (Politecnico di Milano and University of California, Davis, Italy)
  • 14:00 P4: Impact of Modal Dispersion on the Performance of an SDM Optical Network
    Nicola Sambo (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy), Chiara Lasagni (Università dell’Aquila, Italy), Paolo Serena (University of Parma, Italy), Piero Castoldi (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy) and Alberto Bononi(University of Parma, Italy),
  • 14:00 P5: Quantum Key Distribution Resource Sharing Schemes for Metropolitan Area Networks
    Juan Carlos Hernandez-Hernandez (University Carlos III de Madrid, Spain), David Larrabeiti (University Carlos III de Madrid, Spain), Maria Calderon (University Carlos III de Madrid, Spain), Ignacio Soto (Universidad Politécnica de Madrid, Spain) and Bruno Cimoli (Eindhoven University of Technology, The Netherlands), Hui Lui (Eindhoven University of Technology, The Netherlands) and Idelfonso Tafur Monroy (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
  • 14:00 P6: Outage Performance of Mixed RF-FSO Cooperative Satellite-Aerial-Terrestrial Networks
    Yuanyuan Ma (Beijing University of Posts and Telecommunications, China), Tiejun Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, China) and Han Liu (Beijing Institute of Technology, China)

Coffee break

15:30 – 16:00 (Warsaw/CEST)

We4: Disaggregation and automation

16:00 – 18:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Cristina E.M. Rottondi (Politecnico di Torino, Italy)

  • 16:00 INVITED: Network Automation for disaggregated optical transport networks
    Achim Autenrieth (ADVA, Germany)
  • 16:30 SDN Automation for Optical Networks Based on Open APIs and Streaming Telemetry
    Jelena Pesic (Nokia Bell Labs, France), Marina Curtol (Nokia, France), Lahcen Abnaou (Nokia, France), Abdelali El Imadi (Nokia, France) and Stefano Morganti (Nokia, Italy)
  • 17:00 TUTORIAL: Photonic Switching Technologies, Architectures, and Integrated-Systems for Future Disaggregated and Optically Reconfigurable Data Centers
    S. J. Ben Yoo (University of California, Davis, USA)

Thursday
19 May 2022

Th1: Recent advances in deployable networks

9:00 – 11:30 (Warsaw/CEST)
Chair: Wojciech Kabaciński (Poznań University of Technology, Poland)

  • 9:00 INVITED: Optical Sensing in Urban Areas by Deployed Telecommunication Fiber Networks
    Pierpaolo Boffi (Politecnico di Milano, Italy), Maddalena Ferrario (Politecnico di Milano, Italy), Ilaria Di Luch (Politecnico di Milano, Italy), Giuseppe Rizzelli (Politecnico di Torino, Italy) and Roberto Gaudino (Politecnico di Torino, Italy)
  • 9:30 INVITED: Optical Communications for Space Applications
    David Mackey (mBryonics, Ireland)
  • 10:00 INVITED: A SDN-Operated MEC Node for Network Cybersecurity Assurance
    Teodor Buchner (EXATEL and Warsaw University of Technology, Poland)
  • 10:30 P4 Postcard Telemetry Collector in Packet-Optical Networks
    Faris Alhamed (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy), Davide Scano (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy), Piero Castoldi (Scuola Superiore Sant’Anna, Italy), Francesco Paolucci (CNIT, Italy), Filippo Cugini (CNIT, Italy), Ilya Verschkov (NVIDIA, Israel) and Juan Jose Vegas Olmos (NVIDIA, Denmark)
  • 10:50 A MEC and UPF Compatible OLT for Time-Critical Mobile Services
    Minqi Wang (Orange Labs, France), Gael Simon (Orange, France), Luiz Anet Neto (IMT Atlantique, France), Isabel Amigo (IMT Atlantique, France), Loutfi Nuaymi (IMT Atlantique, France) and Philippe Chanclou (Orange Labs, France)
  • 11:10 INVITED: Prioritizing Deployments Achieving Targeted Network Performance Across a Multilayer Pb/s Network 
    Srivatsan Balasubramanian (Meta, USA), Bodhisattwa Gangopadhyay (Meta, UK), Vinayak Dangui (Meta, USA), Satyajeet Singh Ahuja (Meta, USA), Varun Gupta (Meta, USA), Grigory Pastukhov (Meta, USA), Max Noormohammadpour (Meta, USA) , Alexander Nikolaidis (Meta, USA), Ariyani Copley (Meta, USA), Arash Vakili (Meta, USA), Chiun Lin Lim (Meta, USA), Guanqing Yan (Meta, USA), Xueqi He (Meta, USA), Jiachuan Tian (Meta, USA), Jiajia Chen (Meta, USA), Anand Gokul (Meta, USA), Biao Lu (Meta, USA), Debottym Mukherjee (Meta, USA) 

Coffee break

11:40 – 12:00 (Warsaw/CEST)

Th2: Workshop III

12:00 – 13:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Patryk Urban (West Pomeranian University of Technology, Poland)

  • 12:00 – 13:00 Fiber-Optic Telecom Network as a Sensor: Scientific Endeavour, Business Opportunity or just a Buzz Word?

Lunch break

13:00 – 14:00 (Warsaw/CEST)

Th3: Machine learning II

14:00 – 16:00 (Warsaw/CEST)
Chair: Massimo Tornatore (Politecnico di Milano, Italy and University of California, Davis, USA)

  • 14:00 INVITED: Machine-Learning-Aided Dynamic Reconfiguration in Optical DC/HPC Networks
    Sandeep Kumar Singh (University of California, Davis, USA), CheYu Liu (University of California, Davis, USA),  S. J. Ben Yoo (University of California, Davis, USA) and Roberto Proietti (University of California, Davis, USA and Politecnico di Torino, Italy)
  • 14:30 INVITED: Machine Learning Applied to Inverse Systems Design
    Uiara de Moura (DTU Fotonik, Technical University of Denmark, Denmark), Francesco Da Ros (DTU Fotonik, Technical University of Denmark, Denmark), Darko Zibar (DTU Fotonik, Technical University of Denmark, Denmark), Ann Margareth Brusin (Politecnico di Torino, Italy) and Andrea Carena (Politecnico di Torino, Italy)
  • 15:00 INVITED: Federated Learning for Optical Network Automation: A Data Ownership Perspective
    Behnam Shariati (Fraunhofer HHI, Germany)
  • 15:30 Transfer Learning Aided QoT Computation in Network Operating with the 400ZR Standard
    Fehmida Usmani (National University of Sciences and Technology, Pakistan), Ihtesham Khan (Politecnico di Torino), Muhammad Umar Masood (Politecnico di Torino) , Arsalan Ahmad (National University of Sciences and Technology, Pakistan), Muhammad Shahzad (National University of Sciences and Technology, Pakistan) and Vittorio Curri (Politecnico di Torino)

Coffee break

16:00 – 16:30 (Warsaw/CEST)

Th4: Re-architecting networks

16:30 – 17:30 (Warsaw/CEST)
Chair: Jarosław Turkiewicz (Warsaw University of Technology, Poland)

  • 16:30 TUTORIAL: Re-architecting metro and aggregation networks with coherent interfaces for beyond 5G
    Paul Wright (BT, UK)

Th5: Awards and closing ceremony

17:30 – 18:30 (Warsaw/CEST)
Chair: Jarosław Turkiewicz (Warsaw University of Technology, Poland)

  • 17:30 Awards and closing ceremony